در حال بارگزاری لطفا منتظر بمانید!!

بیت کوین یک پدیده کاملا دیجیتالی است، مجموعه ای از پروتکل ها و فرآیندهای این موفقیت از صدها تلاش برای ایجاد پول مجازی از طریق استفاده از رمزنگاری ایجاد شده است.

بیت کوین یک شبکه مبتنی بر یک بلاکچین غیرمتمرکز میباشد است که بر اساس یک پروتکل (گواه اثبات کار ) شناخته می شودو دسترسی آن برای عموم آزاد است. پس اگر بلاک چین یک سیستم عامل باشد، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است و تاریخچه تمام تراکنش‌های بیت کوین روی بلاک چین ثبت می‌شود.

خالق بیت کوین

در سال ۲۰۰۸ فردی به نام ساتوشی ناکاموتو، ایده این شکل از پول را در مقاله ای (وایت پیپر) مطرح کرد. هویت این فرد تا الان مشخص نیست و ساتوشی ناکاموتو صرفا یک نام مستعار است که همگان خالق بیت کوین را با این نام می شناسند.

ساتوشی ناکاموتو دلیل عمده این طرح را نقاط ضعف موجود در مسائل مالی به روش سنتی عنوان کرد. شما از پول خود برای کارهای مختلفی مانند خرید، پس‌انداز، انتقال و جابجایی و… استفاده می‌کنید. شما برای انجام تمام این کارها نیاز به یک واسطه یا شخص ثالث مورد اعتماد دارید.

امروزه در تمام دنیا این نهاد واسطه بانک‌ها و موسسات مالی هستند. تمام نقل و انتقالات مالی زیر نظر بانکی که پول شما در آن قرار دارد انجام می‌شود که این نهاد های واسط برای انجام تراکنش ها و فعالیت هایتان از شما کارمزد دریافت می کنند.

هدف اصلی از ایجاد بیت‌کوین نقل‌وانتقال مالی بدون وجود هرگونه واسطه اعم از بانک‌ها یا دولت و ایجاد قدرت گردش مالی توسط مردم (جمع سپاری) است.پس مالک اصلی بیت کوین چه کسی است ؟

شاید فکر کنید که گروه ساتوشی ناکاموتو صاحب اصلی بیت کوین است اما ناکاماتو فقط ارایه دهنده این ارز دیجیتال بود ،بنابراین هیچ‌کس مالک .شبکه بیت‌کوین نیست و کاربران با داشتن این ارز دیجیتال مالکیت بر ارز دیجیتال خود را دارند
اساسا، با این که بیت کوین به عنوان یک شبکه تحت کنترل نیست، این امکان را برای کاربرانش فراهم می سازد تا کنترل کاملی بر تمام امورات مالی خود داشته باشند.

بیت کوین چگونه تولید میشود ؟

معاملات بوسیله نودهای اصلی تایید میگردد وماینرها علاوه بر تایید تراکنشات میتوانند بیت کوین هم استخراج کنند.بیت کوین از الگوریتم اثبات کار برای ایمن سازی شبکه اش استفاده میکند که افراد ماینر با دستگاه‌های استخراج خود کمک می‌کنند تا شبکه بیت کوین امن بماند و تراکنش‌های بیت کوین انجام شود. در این عملیات کامپیوترهای ماینر باید طی فرایند ریاضی پیچیده، معادلات ریاضی را حل کنند و هر کس که زودتر به جواب برسد، بیت کوین تولید شده و به عنوان پاداش به او تعلق می‌گیرد. این کار نیازمند داشتن سیستم‌های سخت افزاری قدرتمند و برق است.ویژگی های بیت کوین

  • تمرکز زدایی

افراد میتوانند بجای استفاده از بانک به عنوان واسطه نسبتا قابل اعتماد ،از شبکه پرقدرت  بیتکوین که هدف اصلی این تکنولوژی حذف واسطه  بوده  برای انجام معاملات بدون واسطه اقدام کنند

در روش سنتی، بانک یا نهاد مالی وظیفه تایید تراکنش‌ها را بر عهده دارد. این یعنی که امکان جلوگیری و کنترل تراکنش‌ها توسط آن نهاد امکان پذیر، اما در بیت کوین از هیچ تراکنش صحیحی جلوگیری به عمل نخواهد آمد.

  • شفافیت

تراکنش‌های بیت کوین شفاف هستند یعنی با داشتن آدرس عمومی افراد میتوان هر تراکنشی را پیگیری کرد که درچه مرحله ای قرار دارد حتی اگر فروشنده و خریدار نباشند،اما این پیگیری به معنی دسترسی به تراکنش نیست.

آیا در صورت اشتباه فرستنده، تراکنشات قابل برگشت هستند؟

خیر.در سیستم‌های سنتی می‌توان تراکنش‌ها را دستکاری کرد اما زمانی که یک تراکنش در بیت کوین ثبت شد، آن تراکنش برای تمام اعضای شبکه ارسال می‌شود وبلافاصله پس از تایید در دفاتر کل توزیع شده ثبت میشود این رو دیگر هیچ کس نمی‌تواند آن تراکنش را برگشت بزند.

  •  امنیت

هر کسی که به شبکه بیت کوین متصل می‌شود (که اصطلاحا نود (node) نام دارد) یک کپی کامل از بلاک چین را دریافت می‌کند. هر تراکنشی که به بیت کوین ارسال می‌شود توسط این کامپیوترهای متصل به شبکه بررسی می‌شود و هر کامپیوتر به آن تراکنش رای می‌دهد. گروهی تراکنش را تایید می‌کنند و گروهی آن را غیرمعتبر می‌دانند. در نهایت با رای اکثریت مشخص خواهد شد که تراکنش معتبر است یا خیر.هرکسی برای کارد درشبکه بیت کوین با استفاده از پروتکل اطمینان حاصل میکند که هر بلاکی از معاملات بصورت پیپچیده بسوی اخرین بلاک در زنجیره طولانی قرار گرفته و کاملا تغییر ناپذیر است

در این شبکه هیچ کسی نیاز به شناختن یا اعتماد به کسی را ندارد، زیرا در این شبکه از سیستم نظیر به نظیر(peer to peer) برای ارتباطات و معاملات استفاده میشود مانند سرویس ایمیل که شخصی برای ارسال پیام بدون نظارت شخص یا سازمانی میتواند پیامی را بصورت مستقیم برای شخص دیگری ارسال کند  • نیمه ناشناس بودن

در سیستم‌های پرداخت الکترونیکی سنتی، مشتریان معمولا نیاز به ثبت نام یا افتتاح حساب با مشخصات شناسایی خود (KYC) دارند. اما در بیت کوین کاربران به نوعی نیمه ناشناس هستند.

برخی از صرافی ها برای جلوگیری از فعالیت های غیر قانونی اقدام به احراز هویت میکنند اما پروتکل بیت کوین به‌گونه‌ای طراحی شده که برای تایید تراکنش‌ها شبکه نیاز به دانستن اطلاعات هویتی کاربران ندارد. در بیت کوین هرکاربر با کیف پول خودش شناسایی می‌شود. شما میتوانید برای شناشیایی نشدن از صرافیهای خرید و فروش کنید که سیستم احراز هویت نداشته باشند.

,
اشتراک:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های اخیر.

خبرنامه

دسته بندی ها.